środa, 5 grudnia 2012

Galopujemy !

Przepraszamy ,że musieliście tak długo czekać na obiecane posty o koniach . Na szczęście mam teraz trochę czasu więc liczę ,że Wam się spodoba :)

Jeździectwo - co to tak w ogóle jest ?

Jak twierdzi popularna definicja jest to "termin określający wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem" . W szerszym znaczeniu są to dyscypliny sportowe w których człowiek współpracuje z koniem na zasadach partnerstwa i zgodnie z regułami humanizmu , etyki . 
Termin obejmuje następujące dyscypliny( według FEI)  :
  • Ujeżdżenie -olimpijska konkurencja jeździectwa wspierana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W nowoczesnym ujeżdżeniu, jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami na czworokątnej arenie, zwanej czworobokiem. Znajomość podstaw tej dyscypliny jest konieczna przy uprawianiu innych dyscyplin jeździeckich, np. skoków. Ujeżdżenie jest też jedną z trzech prób, jakie obejmuje WKKW.
Ujeżdżenie

  • Skoki przez przeszkody -olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą ilością błędów.
Potęga skoku 

  • WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) – olimpijska konkurencja jeździectwa, jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych wspierany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia. Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia
WKKW Amatorów


  • Powożenie – jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich, obecnie jest jedną z 7 dyscyplin wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W dyscyplinie tej powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowym i kieruje koniem, parą lub czwórką koni.
Międzynarodowe zawody w powożeniu praktycznym - Polska reprezentacja

  • Woltyżerka – dyscyplina jeździecka, obecnie jako jedna z 7 dyscyplin wspierana jest przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W dyscyplinie tej zawodnik lub grupa zawodników wykonuje zróżnicowane ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na galopującym lub stępującym koniu, prowadzonym na lonży.
Woltyżerka

  • Rajdy długodystansowe – jedna z jeździeckich dyscyplin sportowych, uznana za oficjalną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) w 1982 roku. W tej konkurencji jeździec i koń muszą pokonać określony dystans kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcą rajdu jest para, która pierwsza przekracza linię mety, spełniając równocześnie na trasie normy weterynaryjne. Po każdym odcinku (tzw. "pętli"), jak też przed startem i po zakończeniu rajdu, koń jest poddawany kontroli weterynaryjnej. Tylko pozytywna opinia lekarza weterynarii na każdej bramce umożliwia zawodnikowi kontynuowanie następnego odcinka.
Rajd długodystansowy

  • Reining - konkurencja jeździecka w stylu westernowym polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu (zwanego w Reiningu Patternem). Cały przejazd wykonuję się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest często nazywany ujeżdżeniem w stylu western.
Reining

Poza tymi dyscyplinami wyróżniamy również :

  • Wyścigi konne - sport konny, uprawiany od starożytności. W wyścigach biorą głównie udział konie pełnej krwi angielskiej, konie arabskie, quarter horse i wiele innych. Wyścigi konne dzielą się na wyścigi płaskie (bez przeszkód) i wyścigi z przeszkodami. Oprócz wyścigów w galopie organizowane są także wyścigi kłusaków. Te wyścigi polegają na tym, że konie ścigają się ze sobą w kłusie. Jeśli koń zagalopuje, jest dyskwalifikowany.
Wyścig galopem
Wyścig kłusaków

  • Pole bending - dyscyplina jeździecka w stylu western  zaliczana do konkurencji "szybkościowych". Wyścig pomiędzy 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,40 metra. Rekord Polski to 21,56 sekundy

Pole Bending

Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych dyscyplin jeździeckich , ale wszystkie opierają się na tym samym - na wzajemnym zaufaniu i współpracy jeźdźca i konia jako jeden organizm . Dlatego jest to taki trudny i niebezpieczny sport a jednocześnie wywołujący tak silne emocje . 

To był ogólny zarys dyscyplin jeździeckich :)
Mam nadzieję ,że w każdej poświecę jeszcze osobnego posta.

Na razie to tyle, pozostawiam Wam pytanie : Czego chcielibyście się dowiedzieć o koniach ? O czym mam być następny "koński post" ? Piszcie w komentarzach lub na e-mail :the.animals.lovers@gmail.com

Tak na koniec ...
Hiszpańska Szkoła Jazdy :D



Dziękujemy za pozostawione komentarze i odwiedzanie naszego bloga :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz